Potter: mitte vaid Lastele

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Üks parimaid filmisuudlusi
Üks parimaid filmisuudlusi Foto: Foto: Warner Bros. Pictures

Kino- ja raamatuilmas askeldavad populaarsed võlurihakatised Harry, Ron ja Hermione on viimaks ometi suureks saanud. Rääkimata neid filmides kehastavate noorte näitlejate muudest tõsisematest töödest teatrilaval või modellinduses, on ka nädala pärast Eestis esilinastuv Potteri-saaga viies film «Harry Potter ja Fööniksi ordu» täiskasvanulikum ja karmim.

Kes Potteri lugusid jälginud on, see teab, et alates sarja neljandast ehk eelmisest osast ühekordseid lõpplahendusi, Harry Potter meets and defeats Lord Voldemort, enam ei ole.

Häppiendi ei tule

See tähendab, et häppiendi asemel ootab kinolisi seegi kord paar õõva tekitavat tundi (sellest ka märge «PG» ehk mõeldud vaatamiseks koos vanematega), mis sarnaselt raamatulooga lõpuks õhku jäetakse. Lugu jätkub järgmises osas.

Ent erinevalt varasematest filmidest avaneb «Fööniksi ordus» uus nüanss. Nimelt on võluriõpilaste lapselikkus ja lapsemeelsus unustatud – või siis teadlikult tahaplaanile jäetud – ning nii meenutab loo alatoon juba noorte täiskasvanute isiklikest muredest ja maailmavalust pajatavat linateost.

Siin on kõike neile filmidele omast: vaoshoitud armastust Harry Potteri (Daniel Radcliffe) ja Cho Changi (Katie Leung) vahel, pealesurutud sotsiaalsete raamide või ühiskonnakorra eiramist ja iseteadlikku enesekehtestamist (õpilased vs ministeeriumist kooli juhtima määratud range Dolores Umbridge ehk võrratu Imelda Staunton), pisara poetamist maailma ees ootava katastroofi pärast jne.

Minutitega üha pingelisemaks muutuvale süžeele sekundeerib uue Potteri-režissööri David Yatesi võimas visuaalne keel, mis tipneb senise Potteri-saaga nn tähthetkega: Ülim Headus Dumbledore (Michael Gambon) võitleb Ülima Kurjuse Lord Voldemortiga (Ralph Fiennes) Potteri hinge pärast.

Suur kinoekraan täitub vaheldumisi tulekeelte ja vesipüksiga, voolavad laavajõed ning sähvivad välgud. Võimas vaatemäng, millele omakorda eelneb hingemattev võitlusstseen arvutianimatsiooniga loodud Saladuste osakonnas.

Režissöör Yatesi näib pompoossus peibutavat. Kui Saladuste osakonda polnud mõttekas päriselus luua, siis teine võttepaik, Võlukunsti ministeeriumi aatrium on ekraanil täies hiilguses: 60 meetrit pikk, 36 meetrit lai ja 9 meetrit kõrge ruum on saaga senistest filmipaikadest suurim.

Selles stseenis peitub veel üks põnev alltekst – ringi vudivate võlutegelaste kohal keset maa-alust aatriumi kõrgub minister Fudge’i (Robert Hardy) tekstiilposter, mille kohta filmi peakunstnik on öelnud: ängi rõhutamiseks soovisime ehtsat Nõukogude stiilis propagandapostrit.

«Fööniksi ordu» ei ole taotluslikult enam muinasjutufilm, vaid üritab väljamõeldist tegelikkusega ristata.

Nüüd ei toimu tegevus üksnes Sigatüüka mäenõlvadel või Keelatud metsas – ole vaid mees ja fantaseeri, milline see välja võiks näha –, vaid pärismaailmas.

Süžeeliini kandev mõte Lord Voldemorti rünnakust kõigele elavale on toodud tänapäeva Londonisse: võlurid lendavad luudadel käänulise Thamesi kohal, kihutades mööda ärilinnaku The City kõrghoonetest ja parlamendist või külastavad võluministeeriumi, mis on lavastatud asuma Briti kaitseministeeriumi keldris.

Filmile lisab sära briti näitlejate raskekahurväe jätkuv kasutamine taustarollides. Emma Thompson, Alan Rickman, Gary Oldman ja Robbie Coltraine saavad sedapuhku endale lisa auhinnatud näitlejannade Helena Bonham Carteri (Bellatric Lestrange) ja Imelda Stauntoni (Dolores Umbridge) näol.

Andekas filmikurjus

Mõlema naise rollid lisavad filmi heade kangelaste plejaadile tubli annuse andekalt välja mängitud kurjust. Muuseas, mõlemad on pidanud Potteri-lugudes osalemist omamoodi auasjaks, öeldes, et kui sa pole selles filmis, siis kus sa üldse veel peaksid mängima.

Kui Potteri-lugude kolmandat osa, režissöör Alfonso Cuaróni käe all valminud «Azkabani vangi» reklaamiti kolm aastat tagasi kui kõige süngemat Potteri filmi, siis polnud linateose tegijad tõenäoliselt veel viienda osa peale mõelnud. Võib täie kindlusega väita, et nii sünget, ent samas vaatemängulisemat Potteri-lugu kui see pole kinokülastajad veel näinud.

«Harry Potter ja Fööniksi ordu» esilinastub Tallinna kobarkinos 20. juulil.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles