Von Krahlis tähistatakse Jimi Hendrixi 70ndat juubelit

Elu24
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Jimi Hendrix
Jimi Hendrix Foto: /AP

Täna tähistatakse Von Krahli baaris kitarrilegendi Jimi Hendrixi 70ndat juubelit.

Teisipäeval, 27. novembril oleks 60ndate hipiajastu mõjukaim ikoon, laulja, kitarrist ja soundivõlur Jimi Hendrix saanud 70-aastaseks. Sel laupäeval, 1. detsembril tähistavad Tallinnas Von Krahli baaris legendi juubelit kohalikest ja Suure Lombi tagustest muusikutest koosnevad tribüütbändid.

Täna algusega kell 21:00 Rataskaevu tänava kultuuritemplis toimuval suurejoonelisel hendrixiaanal astuvad lavale kohalikule rocki- ja bluesii austajaile teada-tuntud kooslused Gimme Hendrix (Urmas Vare, Toomas Kengsepp, Jaanus Raudkats, Eimel Kaljulaid), Emil Rutiku Experience, mille moodustavad Compromise Blue ürgtuumik ja noor trummigeenius Rauno Pella ning legendaarse Tartu pillimeistri ja elupõlise Hendrixi fänni Halvo Liivamägi veetav CryBaby.

Spetsiaalselt selle õhtu tarbeks sooritavad lumises Tallinnas kokkupõrke kaks Inglite Linna muusikut – ilmakuulsa groove-rocki bändi Rival Sons trummar Michael Miley  ja bassivirtuoos James Werts aka Plookie – ning Dramamama kitarrist Laur Joamets.

Siitilmast segastel asjaoludel vaid 27-aastasena lahkunud Jimi Hendrixi fantaasiarikas kitarrikäsitlus, dändilik imago ja enesehävituslik elustiil nihestasid tugevalt omaaegset rokimeediumi ja mõjutasid nii tulevaste aegade kitarriheeroseid ja muusikalisi novaatoreid kui poosetajaid ja elupõletajaid.

Muuhulgas arendas ta feedback-tehnikat, ülendades Fender Stratocaster kitarri ekstaatilise müraloome tootemiks ning oli üks esimesi, kes kasutas salvestusstuudiot kui iseseisvat instrumenti, eksperimenteerides strereofooniliste, faasinihke- ja ruumiefektidega. Blues pole pärast Jimi psühhedeelset puudet enam endine lihtne «rama-lama» ning tema traditsioone trotsivad tehnikad rajasid teed hard rockile ja funkile ning nende miljoneile järglastele grungest hiphopini.

Rokiajaloo enfant terrible’ maine tõid Hendrixile kitarri pilbastamine ja põletamine 1967. aastal Monterey POP festivalil ning USA hümni sürrealistlik-psühhedeelne töötlus 1969. aastal Woodstocki festivalil.

Viimast etteastet peetakse üheks hipiajastu ja kontrakultuuri mõjuvaimaks sümboliks. Aegadeülese ikooni staatusesse kinnistati andekas muusik aga tänu «live fast die young» maksiimi eeskujulikule järgimisele – siitilmast lahkus ta segastel asjaoludel vaid 27-aastasena. Ametliku versiooni kohaselt lämbus Hendrix oma oksesse pärast raju pidutsemist ning unetablettide üledoosi, radikaalsema versiooni kohaselt mõrvati ta väidetava Mustade Pantrite liikumise pooldajana LKA poolt.

Surmajärgselt on plaadistatud veel üle kolmesaja Jimi Hendrixi eelnevalt avaldamata heliteose ning paljud muusikaväljaanded (teiste seas mõjukas Rolling Stone) on teda korduvalt tituleerinud kõigi aegade parimaks kitarristiks (viimati 2011).

Uksed Jimi Hendrixi juubelipeole avanevad 21:00.            

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles